Serwis Powietrze Podkarpackie

Strona główna powietrze.podkarpackie.pl

 

 

 

 

ODCINEK 1. Czyste powietrze to zdrowy oddech. Smog - co to takiego?

Audiodeskrypcja tekstowa:

W tym odcinku, z pomocą ekspertów oraz wyników badań naukowych, w przystępnej formie, odpowiemy na szereg pytań dotyczących smogu. Czym jest? Jak powstaje? Jakie warunki sprzyjają utrzymywaniu się zanieczyszczeń w powietrzu? Jak bada się powietrze? Gdzie szukać informacji na temat poziomu zanieczyszczeń? Jak wpływa na zdrowie (ogólnie)? Podpowiemy też, jak użytkować kotły na paliwo stałe (szczególnie węgiel), tak aby w maksymalnym stopniu ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.


 

ODCINEK 2. Czyste powietrze to zdrowy oddech. Seniorzy a smog

Audiodeskrypcja tekstowa:

W tym odcinku przyjrzymy się grupie wiekowej, która jest najbardziej narażona na skutki zanieczyszczenia powietrza. Seniorzy już z racji wieku mają osłabioną odporność. Do tego zdecydowanie częściej cierpią na choroby płuc i serca. Są więc w grupie ryzyka. W felietonie lekarze, naukowcy i specjaliści od zdrowego trybu życia podpowiedzą, jak seniorzy mogą się chronić w dni, kiedy poziom zanieczyszczeń powietrza jest wysoki. Kto powinien szczególnie uważać. Jakie konsekwencje niesie „wdychanie smogu” przez osoby starsze.


 

ODCINEK 3. Czyste powietrze to zdrowy oddech. Dzieci a smog

Audiodeskrypcja tekstowa:

W tym odcinku opowiemy o tym, jak zadbać o najmłodszych, kiedy za oknem smog. Jakie skutki zanieczyszczenia powietrza mogą powodować dla organizmu dziecka. Podniesiemy przy okazji problem szeregu alergii u dzieci, bardzo duży w dzisiejszych czasach, poniekąd również związany z jakością powietrza. W tych kwestiach zasięgniemy oczywiście opinii lekarzy i ekspertów z tej dziedziny.


 

ODCINEK 4. Czyste powietrze to zdrowy oddech. Aktywność fizyczna a smog

Audiodeskrypcja tekstowa:

W tym odcinku poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy bieganie lub jazda na rowerze, w dni kiedy panuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Podpowiemy, jak uprawiać sport, tak żeby sobie nie zaszkodzić. Poruszymy też temat profilaktyki prozdrowotnej, w kontekście zanieczyszczeń powietrza. Jak zwiększyć pojemność płuc, jak ustrzec się chorób układu oddechowego. Powiemy też o dostępnych na rynku sposobach na chronienie dróg oddechowych, typu maseczki antysmogowe. Jaka jest ich skuteczność, czy warto je stosować.


 

 

ABC TERMOMODERNIZACJI - część 1

 ABC TERMOMODERNIZACJI - część 2