W Warszawie, podczas tegorocznej edycji Dni Informacyjnych LIFE, zaprezentował się zespół LIFE Podkarpackie. Wydarzenie było okazją do przybliżenia realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska UMWP unijnego projektu LIFE: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, którego celem jest poprawa jakości powietrza na Podkarpaciu.
Zorganizowane przez Narodowy Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Dni Informacyjne LIFE wypełniły prelekcje, prezentacje, rozmowy oraz przykłady zrealizowanych projektów. Uczestnicy mogli nie tylko wymienić się ważnymi doświadczeniami i dobrymi praktykami, ale również nawiązać zawodowe relacje.
Life Podkarpackie reprezentowali: Anna Lorynowicz - kierownik projektu, Ewelina Pytlowany – koordynator finansowy projektu oraz członkowie zespołu: Barbara Lech i Krzysztof Lubas.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele urzędów i instytucji z całego kraju realizujących projekty z Programu LIFE.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały projekty z naborów LIFE 2023, które otrzymały dofinansowanie z KE w 2024 r. Podsumowano również nabory LIFE 2024, a na kilkudziesięciu stoiskach można było dowiedzieć się więcej o poszczególnych projektach LIFE.
Czym jest Program LIFE?
Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia na realizację m.in. projektów aktywnej ochrony przyrody na obszarach Natura 2000, testowania i przygotowania do szerokiego rozpowszechnienia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz przezwyciężania barier w przechodzeniu na czystą energię.
Projekt LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”
Unijny projekt LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, realizowany przez Departament Ochrony Środowiska UMWP, rozpoczął się w 2024 i potrwa do końca 2033 roku. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na Podkarpaciu.
Budżet projektu wynosi ponad 100 mln złotych, a pieniądze na jego realizację urząd marszałkowski pozyskał z unijnego programu LIFE oraz z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami projektu są głównie podkarpackie gminy (ok. 60), a także kilka stowarzyszeń oraz instytucji.
Dla mieszkańców najważniejszym elementem projektu LIFE są doradcy zatrudnieni w partnerskich gminach, którzy prowadzą m.in. działania edukacyjne. W ramach projektu zostaną też opracowane modele zarządzania energią w gminach. Pracują nad tym: Rzeszów, Mielec, Dębica, Krosno i Zagórz.
Partnerzy projektu: Instytut Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenie EKOSKOP, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Innovacne Partnerskie Centrum (Słowacja). Partnerami wspierającymi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, PGE Dystrybucja oraz Regionalna Administracja Państwowa w Iwano-Frankiwsku.
Autor tekstu: Monika Konopka UMWP
Autor zdjęć: Izabela Miernikiewicz NFOŚiGW