Serwis Powietrze Podkarpackie

Strona główna powietrze.podkarpackie.pl

 

 

Pasek logotypów programu LIFE

 

Ekspertki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie poprowadziły szkolenia dla gminnych doradców do spraw powietrza i energii, którzy w ramach projektu LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, zostali zatrudnieni w partnerskich gminach. W projekcie, który jest realizowany przez Departament Ochrony Środowiska UMWP, uczestniczy 61 podkarpackich gmin.

Warsztaty odbyły się w urzędzie marszałkowskim a poświęcone były krajowym programom, z których można otrzymać dofinansowanie na inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz na odnawialne źródła energii. Poprowadziły je: Kinga Kalandyk i Teresa Moroń z WFOŚiGW w Rzeszowie. Spotkanie zaś otworzył Andrzej Kulig - dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska.

- Wierzę, że kolejne warsztaty zorganizowane w ramach projektu LIFE będą dla państwa przydatne, a ich tematyka oraz szeroki zakres - pomocne w codziennej pracy, która polega między innymi na informowaniu mieszkańców gmin o możliwościach pozyskania dofinansowania na termomodernizację czy odnawialne źródła energii – mówił dyrektor Andrzej Kulig, zachęcając do aktywnego udziału w szkoleniu.

W czasie spotkania zostały omówione takie programy jak: Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, STOP SMOG, Moja Elektrownia Wiatrowa, Moje Ciepło, Mój Elektryk, Agroenergia oraz zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Na początek Kinga Kalandyk poinformowała, jakie działania prowadzi WFOŚiGW w Rzeszowie w zakresie doradztwa energetycznego i jak one wyglądają.

- W ramach realizowanego przez nas Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0 mamy nowe zadania, gdyż jesteśmy w tej perspektywie nie tylko doradcami energetycznymi, ale także doradcami energetyczno-klimatycznymi. Mamy więc rozszerzone działania o komponent klimatyczny – poprawa jakości środowiska i bezpieczeństwa ekologicznego – mówiła Kinga Kalandyk z WFOŚiGW.

Podczas warsztatów najwięcej uwagi zostało poświęcone najbardziej popularnemu programowi: Czyste Powietrze. Jak poinformowała Teresa Moroń z WFOŚiGW, w województwie podkarpackim tygodniowo składanych jest do tego programu ok. 500 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ok. 20 mln złotych.

- Czyste Powietrze jest takim programem, który w sposób najbardziej powszechny, na największą skalę, pomaga realizować plan dbałości o czyste powietrze, poprzez eliminację niskiej emisji z kominów, pieców, kotłów na paliwo stałe poniżej 5 klasy. Wiemy, że głównymi źródłami zanieczyszczeń jest w tej chwili właśnie niska emisja. Program Czyste Powietrze kładzie również duży nacisk na efektywność energetyczną, czyli mniejsze zużycie energii w budynkach – mówiła Teresa Moroń z WFOŚiGW w Rzeszowie.

Gminni doradcy dowiedzieli się w czasie szkolenia między innymi o tym, jakie są zasady korzystania z programu Czyste Powietrze, kto może z niego skorzystać, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie w poszczególnych progach finansowych, jaki zakres prac jest dotowany oraz jak dobrze wypełnić wniosek. Równie szczegółowo zostały omówione inne programy, m.in.: Mój Prąd, Moje Ciepło czy Agroenergia.

Drugi dzień szkoleń odbył się online, a uczestnicy uczyli się, jak poprawnie wypełniać wniosek w ramach programu Czyste Powietrze oraz Mój Prąd.

- na sali konferencyjnej znajduję się kilkadziesiąt osób. Na sali przy mównicy znajdują się dwie kobiety  - doradczynie energetyczno-klimatyczne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Jedna z nich przemawia do uczestników warsztatów szkoleniowych. W tle widać ekrany z wyświetlonymi prezentacjami oraz logotypami programu LIFE, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz projektu Life Podkarpackie.

 Na sali konferencyjnej znajduję się kilkadziesiąt osób – to uczestnicy warsztatów szkoleniowych LIFE Podkarpackie

 Na sali konferencyjnej znajduję się kilkadziesiąt osób. Na środku sali znajdują się dwie kobiety  - doradczynie energetyczno-klimatyczne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Jedna z nich przemawia do uczestników warsztatów szkoleniowych. W tle widać ekrany z wyświetlonymi prezentacjami oraz logotypami programu LIFE, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz projektu Life Podkarpackie.