Rzeszów, Mielec, Dębica, Krosno i Zagórz na start!
Pięć miast uczestniczących w pilotażowym działaniu w ramach LIFE Podkarpackie spotkało się online, aby ustalić harmonogram działań na najbliższe miesiące. Rzeszów, Mielec, Dębica, Krosno i Zagórz mają wypracować pilotażowe rozwiązania dotyczące zarządzania energia w gminie. To ważny element realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska projektu LIFE Podkarpackie.
Celem projektu LIFE Podkarpackie jest m.in. wsparcie lokalnych samorządów w realizacji działań zmierzających do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i wdrażania systemów zarządzania energią.
W ramach inicjatywy, uczestniczące gminy opracują dedykowane koncepcje zarządzania energią, dostosowane do specyficznych potrzeb regionu. Proces ten zakłada aktywną współpracę z zespołem ekspertów oraz stworzenie harmonogramu działań mających na celu wsparcie i rozwój zrównoważonej infrastruktury energetycznej.
Spotkanie poświęcone zarządzaniu energią otworzył Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, który podkreślał, że pilotaż w ramach projektu LIFE jest ważny nie tylko dla gmin, które w nim uczestniczą, ale dla wszystkich podkarpackich samorządów, które będą korzystać z wypracowanych w jego ramach rozwiązań. Podkreślał również, że kierunek odchodzenia od paliw kopalnych, wyznaczony przez Komisję Europejską, będzie miał wpływ na funkcjonowanie gmin oraz jakość życia ich mieszkańców, stąd ważne, aby były one przygotowane na te zmiany.
- Gminy nie mają oczywiście prawnego obowiązku dbania o zaopatrzenie mieszkańców w energię, ale powinny to robić, rozpoczynając od zarządzania energią w swoich obiektach. Dobrze byłoby, gdyby samorządy osiągnęły autonomiczność energetyczną, ale do tego potrzeba czasu i dobrych modeli, dostosowanych do każdej gminy – mówił dyrektor Andrzej Kulig.
Spotkanie przygotowało Stowarzyszenie na rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego, które jest partnerem projektu LIFE. Rafał Czaja - prezes stowarzyszenia mówił wielokrotnie o konieczności wypracowania przez gminy biorące udział w pilotażu, ale także wszystkie inne, efektywnych modeli zarządzania energią. Jak podkreślał, jest to konieczność wynikająca z wytycznych Unii Europejskiej, ale także ważny element samorządności:
- Tworząc efektywne modele zarządzania energią w gminach, będziemy jeszcze bardziej „konsumowali” samorządność leżącą u podstaw demokracji. Transformacja energetyczna nie może się zrealizować bez gmin – mówił prezes Rafał Czaja.
W czasie spotkania omówiono uwarunkowania techniczne i technologiczne transformacji energetycznej. W tym zakresie informacjami podzielił się z uczestnikami Arkadiusz Węglarz, profesor Politechniki Warszawskiej, wiceprzewodniczący Rady Programowej, ekspert zespołu projektowego „LIFE” Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego.
Profesor Szkoły Głównej Handlowej, dr hab. Jacek Sierak omówił z kolei działania, jakie będą prowadzone w pilotażowych gminach w zakresie finansów. A będą one obejmowały zarówno analizę danych historycznych, jak i stworzenie modelu prognozy finansowej.
- Prześledzimy źródła dochodów w państwa gminach – badając zarówno ich dynamikę jak i strukturę oraz trendy. Postaramy się również wyznaczyć strukturę źródeł finansowania, aby wskazać mocne i słabe strony gmin – mówił dr hab. Jacek Sierak.
Wojciech Lichota z Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego UMWP przedstawił harmonogram naborów w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Duża część spotkania przeznaczona była na prezentację dotychczasowych działań podjętych przez pięć gmin biorących udział w pilotażu w ramach projektu LIFE. Swoimi doświadczeniami w zarządzaniu energią oraz planami podzielili się gminni doradcy energetyczni z Rzeszowa, Mielca, Dębicy, Krosna i Zagórza.
W spotkaniu uczestniczyli również dr inż. Grzegorz Maśloch – wiceprezes Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego, Arkadiusz Mikołajczyk – ekspert Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego, Piotr Gołąb - Członek Rady Programowej zrównoważonego ciepłownictwa i lokalnych rynków energii Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego, a także członkowie zespołu LIFE Podkarpackie oraz przedstawiciele Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
- Chciałbym, abyśmy o energii myśleć jako o całości. Trzeba też pamiętać o tym, że w ramach projektu, musimy stworzyć systemy zarządzania energią, które pozwolą nam obniżyć niską emisję z budynków indywidualnych, czyli wyeliminować złe źródła ciepła, tzw. kopciuchy, bo taki jest główny cel projektu – podsumował spotkanie dyrektor Andrzej Kulig.
W zarządzaniu energią pięciu gminom ma pomóc między innymi aplikacja do zarządzania energią. Będą z niej korzystać samorządy biorące udział w pilotażu.