W ramach projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj” odbyło się zdalne spotkanie informacyjne poświęcone uchwale antysmogowej obowiązującej na terenie województwa podkarpackiego. W spotkaniu uczestniczyli radni podkarpackich miast i gmin.
Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi zapisami uchwały Nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dotyczącymi ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji spalających paliwa stałe, tzw. uchwały antysmogowej. Podczas spotkania omówione zostały także aktualne Programy Ochrony Powietrza oraz wpływ zanieczyszczeń na zdrowie ludzi – ze szczególnym uwzględnieniem pyłów zawieszonych i benzo[a]pirenu.
Świadomość społeczna w zakresie zanieczyszczeń powietrza i związanych z tym licznych chorób - stale rośnie. To oznacza, że mieszkańcy będą mieć coraz większe oczekiwania wobec swoich włodarzy w tym zakresie. Należy się również spodziewać, że będzie rosła liczba pozwów wobec gmin, które nie realizują działań wynikających z programów ochrony powietrza. I chociażby z tego względu warto dokładnie poznać zapisy uchwały antysmogowej – mówiła do uczestników spotkania Anna Lorynowicz, kierownik projektu LIFE Podkarpackie
Webinar poprowadził Piotr Siergiej – ekspert Polskiego Alarmu Smogowego, który przybliżył wymagania wynikające z uchwały antysmogowej, obowiązujące w jej ramach terminy związane z wymianą „kopciuchów”, dostępne formy wsparcia (m.in. program „Czyste Powietrze”) oraz dobre praktyki z innych regionów kraju.
W spotkaniu wzięło udział 70 osób, w tym przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, administracji publicznej i mieszkańcy zainteresowani poprawą jakości powietrza. Organizatorem wydarzenia było Regionalne Centrum Koordynacyjne działające w strukturach Departamentu Ochrony Środowiska.
Autor tekstu: Monika Konopka UMWP