Serwis Powietrze Podkarpackie

Strona główna powietrze.podkarpackie.pl

 

 

 

 

W sali konferencyjnej przy stole siedzą pracownicy urzędu marszałkowskiego oraz pracownicy RARR, omawiający aspekty realizacji projektu w ramach programu Life.W sali konferencyjnej przy stole siedzą pracownicy urzędu marszałkowskiego oraz pracownicy RARR, omawiający aspekty realizacji projektu w ramach programu Life.

W dniu 14.05.2024r.  miało miejsce spotkanie w ramach realizacji projektu LIFE Podkarpackie.

W spotkaniu uczestniczyli Lider projektu - Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz jeden z partnerów - Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Głównym tematem dyskusji były zadania i działania planowane w ramach realizacji projektu.

Warto podkreślić, że projekt LIFE Podkarpackie opiera się na partnerskim podejściu, gdzie Województwo Podkarpackie pełni rolę beneficjenta koordynującego, zaś 66 partnerów, w tym gminy, miasta i różnorodne organizacje, współpracują w dążeniu do wspólnego celu. Jest to znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu, przy jednoczesnym dbaniu
o jakość życia mieszkańców.

W ramach współpracy z RARR omówione zostały podstawowe sposoby organizacji projektu, komunikacji a także główne zadania partnera w ramach przedsięwzięcia:

  • Inkubator Energii Społecznej: Wsparcie merytoryczne doradców ds. zarządzania energią w gminach poprzez cykliczne spotkania w zakresie wymiany dobrych praktyk i identyfikacji potrzeb  oraz zapewnienie doradztwa odpowiadającego na zgłoszone zapotrzebowanie. Sieć doradców obejmie 4 subregiony (rzeszowski, krośnieński, przemyski i tarnobrzeski), wspierając technicznie gminy w wymianie źródeł ogrzewania i poprawie efektywności energetycznej. Doradcy będą współpracować z lokalnymi władzami i doradcami ds. powietrza i energii.
  • Działalność informacyjno-edukacyjna: prowadzenie kampanii uświadamiających dla mieszkańców regionu w zakresie przyczyn smogu i jego wpływu na zdrowie i życie człowieka oraz konieczności poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej, spotkania z lokalnymi liderami, dystrybucja materiałów edukacyjnych.
  • Aplikacja Inteligentnego Systemu Zarządzania Energią: Mobilna aplikacja umożliwi monitorowanie zużycia energii w miejskich/gminnych obiektach. System IT będzie analizował dane z urządzeń pomiarowych lub operatora systemu (PGE), generował automatyczne alerty i raporty energetyczne. Działania przyczynią się do optymalizacji kosztów i redukcji emisji. Planowana jest konferencja dla władz regionu, aby zachęcić inne gminy do wdrożenia systemu.
  • System racjonalnego zarządzania energią: Poprawa zrównoważenia i efektywności energetycznej w sektorach grzewczym, chłodniczym i transportowym. Inkubator Energii Społecznej dostarczy narzędzi analitycznych dla strategicznego planowania energetyki społecznej, identyfikując potrzeby lokalnych społeczności i przygotowując inwestycje oraz doradztwo organizacyjne, prawne i ekonomiczne.
  • Dostępność rozwiązań OZE i magazynowania energii: Cykl szkoleń dla gmin województwa podkarpackiego dotyczący energii słonecznej, biomasy, biogazu, pomp ciepła oraz technologii magazynowania energii. Opracowane zostaną wytyczne dotyczące montażu instalacji OZE, wspierające gminy w procedurach przetargowych. Współpraca z firmami
    i jednostkami naukowymi będzie popularyzować wiedzę o efektywności energetycznej i innowacyjnych rozwiązaniach w magazynowaniu energii. Zaplanowano także omówienie źródeł finansowania inwestycji w OZE.

Spotkanie było okazją do rozmowy i wypracowania wspólnego kierunku działań. Partnerzy mieli możliwość przedyskutowania kluczowych kwestii związanych z realizacją projektu oraz rozwiązań z zakresu ochrony środowiska.