Serwis Powietrze Podkarpackie

Strona główna powietrze.podkarpackie.pl

 

 

 

 

 Komunikaty pyłkowe dla alergików

Jednym z czynników najsilniej obecnie wpływających na jakość życia człowieka, zwłaszcza w miastach, jest zielona infrastruktura. Okazuje się jednak, że pomimo niezaprzeczalnych korzyści, jakie niesie otaczająca nas zieleń może być ona również przyczyną uciążliwej alergii.

Alergia wziewna to nieprawidłowa odpowiedź tkanek na oddziaływanie obcych substancji, zwanych alergenami. Jej podstawą jest reakcja immunologiczna doprowadzająca to powstania stanu zapalnego. W przypadku alergii wziewnej alergenami są białka, które przedostają się do organizmu przez układ oddechowy.

Najczęstszym czynnikiem wyzwalającym alergię na zewnątrz są pyłki - sypkie substancje uwalniane przy rozsiewaniu się drzew, traw i chwastów.

Wczesną wiosną przez wiatr roznoszone są pyłki drzew. Późną wiosną i wczesnym latem są to pyłki traw. A późnym latem i wczesną jesienią to pyłki chwastów. Wszystko zależy od lokalizacji, klimatu i lokalnego krajobrazu zieleni. W klimacie umiarkowanym pylenie może trwać przez cały rok.

Alergia wziewna – objawy

Objawy alergii wziewnej mogą być dość zróżnicowane, co sprawia, że alergia wziewna bywa często mylona z przeziębieniem lub infekcją wymagającą leczenia antybiotykami.

Najbardziej charakterystyczne objawy alergii wziewnej to:

  • wodnisty katar przy jednoczesnym uczuciu zatkanego nosa, swędzenie nozdrzy, kichanie
  • przekrwione spojówki,
  • łzawiące, a czasem nawet opuchnięte oczy
  • drapanie w gardle powodujące chrząkanie
  • suchy kaszel
  • poczucie „przeziębienia”, a nawet stany podgorączkowe (szczególnie u dzieci)
  • ból głowy
  • zmęczenie, uczucie rozbicia, problemy z koncentracją i snem, rozdrażnienie

Alergie a zieleń miejska

Z powodu silnego nagrzewania się centrów miast rosnące tam rośliny uczulają silniej i przez dłuższy czas. Zamiast jednak wyprowadzać zieleń z centrów miast, można przemodelować ją tak, by wyprowadzić z rejonów miejskich rośliny najczęściej uczulające np. brzozy i leszczyny, platany a na nowo budowanych osiedlach albo podczas odnawiania skwerów czy miejskich parków wykorzystywać rośliny bezpieczne dla alergików:

  • akacje, graby, klon, bzy, świerki, sosny i jaśminy, których pyłki uczulają bardzo rzadko,
  • żeńskie egzemplarze topoli, wierzby, jesionu, które w ogóle nie produkują pyłków.

W szczególności należy zwrócić uwagę na skład gatunkowy roślin rosnących blisko placów zabaw, fontann, pergoli czyli tam, gdzie ludzie przebywają przez dłuższy czas.

Należy również zachować dyscyplinę w pielęgnacji trawników, wykonując  pierwsze koszenie odbywa się, przed kwitnieniem silnie alergennych traw.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społeczeństwa na  bieżące informacje w zakresie aktualnego zagrożenia alergenami Zakład Monitoringu Środowiska Uniwersytetu Rzeszowskiego udostępnia swoją stronę internetową z dokładnymi, aktualizowanymi raz w tygodniu komunikatami dla mieszkańców Rzeszowa i jego okolic. Udostępniane informacje dotyczą również lokalizacji roślin alergennych w Rzeszowie.